Alaçatı

Alaçatı

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı bir beldedir. Ege Denizi'nin kıyısında yer alan Alaçatı, son yıllarda yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmeye başlamıştır.

1800'lü yılların başlarında bir bataklık olan Alaçatı bölgesi, dönemin sadrazamının emriyle kurutulmuştur. Bataklığı kurutmak için bölgeye gönderilen Rumlar, Alaçatı'da yerleşimi başlatmışlardır. Tarihin izlerini ve Rum mimarisini Alaçatı'da yaşayabilirsiniz.

Çeşme'nin Alaçatı bölgesi Türkiye'de sörf sporu yapanların ilk tercih ettiği yerler arasında gelmektedir. Bunun nedeni, bölgenin rüzgar almasıdır. Bu rüzgarlar, sıcaklığı da dengeleyerek Alaçatı'yı daha cazip bir turizm merkezi haline getirmiştir.

Alaçatı'da Ne Yenir ? Alaçatı Yemekleri

Alaçatı'ya yerleşen Rumların etkisi, mimari dışında yemeklerde de görülmektedir. Bölgede Rum ve Girit mutfağı ön plana çıkmaktadır. Alaçatı Restoranları, oldukça şık bir şekilde restore edilmektedir. Mavi ve beyaz renklerin ağırlıkta olduğu dekorasyonlar, kartpostal tadında görüntüler sunmaktadır.

Alaçatı'da kahvaltı yapmanın tadı bir başkadır. Bölgede bulunan bahçelerde yetiştirilen organik ürünlerin tadı oldukça lezzetlidir. Bal, domates, biber ve köy yumurtaları kahvaltı tabaklarını süslemektedir. Alaçatı'ya özgü yöresel lezzetlerin başında kabak çiçeği dolması gelmektedir. Ayrıca kömür ateşinde balık, sakız reçeli ve Alaçatı kavunu da tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Alaçatı'da Ne Yapılır ? Alaçatı Aktiviteleri

Çeşme'nin Alaçatı beldesine gelmişken Yunanistan'ın ünlü Sakız Adası'nı ziyaret edebilirsiniz. Alaçatı tatilinizden önce pasaportunuzu yanınızda getirmenizi öneririz. Yaklaşık 45 dakika kadar süren bir yolculuk ile Sakız Adası'na seyahat edebilirsiniz.

Alaçatı bölgesinin en meşhur şeyi ünlü Alaçatı evleridir. Alaçatı'nın arnavut kaldırımlı dar sokaklarında Alaçatı evlerini gezebilirsiniz. Meşhur Antika Pazarı'ndan alışveriş yapabilir ve Alaçatı pazarından hediyeler alabilirsiniz.

Eğlencenin Adresi Alaçatı

Alaçatı çarşı içinde bulunan eğlence mekanlarında veya Alaçatı Port veya Çeşme Aya yorgi koyunda bulunan eğlence mekanlarında gündüz ve gece doyasıya eğlenebilirsiniz.

Alaçatı Otelleri

Email Bültenimize Üye Olun

& İndirimleri Kaçırmayın